Зірка Мензатюк «Дике літо в Криму»

ВАРТО!

Дике літо в КримуЗірка Мензатюк. Дике літо в Криму. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018. – 192 с.

Категорія: реалізм із елементами фантастики

Жанр: пригодницька повість.

Аудиторія: для середнього шкільного віку.

Мова видання: українська.

Варто/ не варто

«Дике літо в Криму» – майстерно написана гостросюжетна повість, що стала продовженням вже знайомої юним читачам за уроками літератури «Таємниці козацької шаблі» Зірки Мензатюк. За сюжетом родина Наталочки Руснак разом із друзями відправляється на відпочинок «дикунами» на узбережжя Криму. Вони очікують на тепле море, свіже повітря, гарні краєвиди, прогулянки гірськими стежками і дружнє спілкування, а разом з тим отримують небезпечні мандрівки, примхи погоди, пожежу, невихованих сусідів-відпочивальників, сумні легенди і чортика Антипка, що повсякчас вештається поблизу. Крім того, на головну героїню чекає черговий карколомний квест у пошуках нового скарбу та нові справжні друзі.

Про що «Дике літо в Криму»?

Розгадування таємниць та пошук скарбів є своєрідним маркером сучасної пригодницької літератури для дітей, і, безперечно, нехтувати ним не варто. Та Зірка Мензатюк не обмежується суто пригодницькою складовою. Важливий ефект на формування особистості читачів справляє пізнавальний аспект твору. Авторка не використовує суху дидактику заради створення повчального ефекту своєї повісті. Як і в першій частині, вона вміло і ненав’язливо вкрапляє міфи й легенди в сюжет, тим самим поглиблюючи знання юних читачів в галузі історії. Наприклад, разом із головною героїнею читачі дізнаються про заздрісний жахливий «вітер-мусібет», що зруйнував домівки і розвіяв населення Криму по всьому світу, а потім і сам луснув та зник.

Як і в попередньому творі, в «Дикому літі в Криму» є казкові й фантастичні елементи. Проте їх вже набагато менше. Як Наталочка виростає в своїй любові до країни, «виростають» і юні читачі з казки. Так, героїня все ще отримує загадкові послання від «патріотично налаштованого привида», але це вже суто практичні рекомендації. Так, Антипко має чортячі ріжки, але його (чортяча) роль не є визначальною для розвитку сюжету. У всьому іншому «Дике літо в Криму» – цілком реалістичний твір.

Особисто для мене визначальною стала тема примусового виселення татар із Криму в 1944 році, що її піднімає письменниця. Вигнання кримськотатарських жінок і дітей із власних обійсть, коли чоловіки воюють із німцями, складні стосунки представників різних націй – теми, що, на перший погляд, не мають нічого спільного із дитячою літературою. Та саме вони торкають за живе. На тлі мальовничих красот півострова Наталка дізнається про жахливі події минулого: саме тут ще століття тому розташовувалося татарське село, що зруйноване було за радянських часів бульдозерами, аби й пам’яті про його мешканців не лишилося. На прикладі однієї окремої родини Зірка Мензатюк розповіла про трагедію, що зачепила усіх кримських татар.

Пошуки скарбів у повісті теж не прості. Діти шукають не лише коштовність. Срібний татарський пояс – то символ національної пам’яті та історичної справедливості, нескореності нації, а його повернення власникам  – відновлення тієї справедливості.

Висновок

«Дике літо в Криму» Зірки Мензатюк – дитяча пригодницька повість про доросле. Про віддану дружбу підлітків і справжні родинні цінності. Про повагу до навколишнього середовища і людей, що тебе оточують. Про толерантне ставлення до чужої думки. Це оптимістична та добра повість про сумне й важливе. «Дике літо в Криму» не просто варто, її потрібно читати всією родиною.

Автор: Юлія Кривенко

Учитель української мови та літератури Гімназії №85 м. Дніпра.
Детальніше про мене


❤️ Якщо матеріал на сайті був корисним👍 і Ви маєте можливість і бажання підтримати автора, це можна зробити через сервіс Дяка🤗
❗тільки для повнолітніх осіб❗


Поділитися:


Можливо, вам сподобається...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

118 / 0,512 / 83.19M