Зірка Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»

ВАРТО!

Зірка Мензатюк. Таємниця козацької шаблі. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2017. – 160 с.

Жанр: пригодницька повість.

Категорія: фантастика.

Аудиторія: 8 – 12 років.

Мова видання: українська.

Варто / не варто

«Пригодницька повість (…) не лише захоплює своїм карколомним сюжетом, небезпечною, сповненою випробувань і несподіванок мандрівкою найбільшими українськими замками. Ця книга передусім вчить любити свій край і його дивовижну історію, багату на героїчні вчинки та містичні події»,

– читаємо на обкладинці. Ну що ж, поглянемо, як саме повість «Таємниця козацької шаблі» допоможе вчителям виховати нове покоління українських патріотів, враховуючи той факт, що наразі твір рекомендовано програмою для обов’язкового читання в п’ятому класі.
Автомобіль Машка. Зірка Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»Цей казковий детектив починається розповіддю про, здавалося б, незначну подію – появу в родині «справжніх українських патріотів» Руснаків старого автомобілю від вітчизняного виробника червоного кольору «корида». Машка, а саме так з легкої маминої руки стануть називати машину, виявиться незвичайним автомобілем. Правда, дізнаються про це Руснаки набагато пізніше. А поки що замість запланованої поїздки до моря родина вирушає на порятунок старовинної козацької шаблі. Про те, що раритетній зброї загрожує небезпека, родина Руснаків дізнається від «патріотично настроєного привида», який періодично навідується погомоніти про наболіле до пана Богдана (одного татового приятеля, історика, мандрівника і «вельми цікавого чоловіка»).

«Зазвичай то траплялося в дні національних свят чи після мітингів, бо привид любив обмінятися враженнями з паном Богданом» (с.11)

– така собі домашня «кухонна» бесіда про історію, сучасність і любов до Батьківщини.

Треба відзначити, що напис на обкладинці книги не обманює, тема любові до рідного краю червоною ниткою проходить через усю повість Зірки Мензатюк. Патріотично настроєний привид. Зірка Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»Щоправда, патріотизм у розумінні різних персонажів твору теж різний. І як же відрізнити щиру любов до України від її зовнішніх проявів, служіння національним інтересам від прагнення до захопливих фантастичних пригод? Авторка не дає чіткої відповіді на це питання, даючи читачеві змогу самостійно зробити відповідні висновки. І це, на мою думку, саме той момент, на який повинні звернути увагу дитини учитель чи батьки, адже у творі достатньо прикладів шароварного патріотизму.

Герої повісті «Таємниця козацької шаблі»

Головна героїня повісті Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі» – Наталочка Руснак. Ця дівчинка, хоч і вихована родиною «справжніх патріотів», на початку повісті сприймає світ виключно через східні казки, в її думках панують Шахерезада та Синдбад. Ні вишиваний одяг, ні споглядання мальовничих краєвидів, ні відвідини старовинних замків і фортець не допомагають дівчинці відчути себе українкою. Розуміння національного приходить до Наталочки поступово, через складні життєві випробування. Відчути історичне усім серцем вона зможе лише тоді, коли побачить на власні очі.

Батьки Наталочки – достатньо колоритні другорядні персонажі повісті, образи яких прописано через їх учинки. При побіжному читанні видається, що їх роль у повісті зовсім незначна – водії та якоюсь мірою охоронці Наталки (ну не може ж неповнолітня дівчинка подорожувати Україною самостійно!) Та саме завдяки цим «показовим патріотам» ми бачимо різницю між справжньою любов’ю до держави і її демонстрацією про людське око. Персонажі. Зірка Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»Так, дізнавшись про привида-патріота, тато вдягає вишиванку. Мабуть, щоб той не подумав, що він не є патріотом. А мама робить гарну зачіску, бо привид чи не привид, а все ж чоловік. Діставшись Козацьких Могил в Берестечку і маючи певну місію, батьки героїні

«запаливши свічки, й собі стали за людьми, поважні й урочисті, як то личило статечному подружжю» (с. 59-60).

І доки Наталочка з дитячим запалом намагається розшукати старовинну шаблю, вони звично розважаються: тато бесідує про політику і автомобілі, а мама співає і розглядає візерунки на вишиванках, бажаючи й собі таких.

Антипко і його батьки – суперники родини Руснаків в гонитві за козацькою шаблею. Родина чортів у людській подобі та інша нечисть намагається завадити врятувати козацьку реліквію через давню ворожнечу з козаками, які не боялися нечистої сили. Правда, деякі їх висловлювання є дещо дивними, як для шкільної літератури. Наприклад, чорти називають Катерину Велику своєю «великою приятелькою», бо вона нищила українське козацтво. Та й слова Антипка:

«– Х-ха! Помітингуєте, поспіваєте «Ще не вмерла», покричите «Слава» й «Ганьба». Старі взялися за твоє патріотичне виховання, чи не так?» (с.26),

– можуть бути витлумачені юними читачами помилково. Адже те, що Антипко – негативний персонаж , стає зрозуміло пізніше.

Подорож. Зірка Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»Як не дивно, навіть дізнавшись про чортячу сутність Антипка, ні Наталочка, ні читач не почуває до нього ненависті. Напевне, саме так і замислювала Зірка Мензатюк із самого початку. Адже саме завдяки підступам і капостям Антипка головна героїня пригодницького детектива стала справжньою, а не показною, як її батьки, патріоткою.

Тож читачів чекає захоплива мандрівка мальовничими куточками України, знайомство з деякими епізодами з історії козацтва, загадка, яку потрібно розгадати, свято нечисті, небезпечні пригоди і щаслива кінцівка. Наталочка знаходить собі нових справжніх друзів пластунів, знайомиться із Северином і завдяки його кмітливості таки рятує козацьку шаблю, яка символізує національну історичну пам’ять і майбутнє України водночас.

Висновок

На початку вказано, що книга призначена для дітей молодшого шкільного віку. На мою думку, в молодшій школі читати повість зарано. 10 – 13 років – цільова аудиторія твору. Шкільна програма рекомендує книгу п’ятикласникам. Можливо, і це трохи зарано через обсяг твору і завантаженість програми . У будь-якому разі «Таємниця козацької шаблі» Зірки Мензатюк – сучасний пригодницький дитячий детектив. Він легко і з усмішкою ознайомлює дітей із деякими козацькими легендами і прищеплює любов до всього національного. Окремо хочу відзначити чорно-білі ілюстрації Івети Ключковської. По-перше, їх у книзі багато, що обов’язково сподобається дітям. По-друге, художниця  детальними дрібними штрихами зобразила персонажів і події.

Тож мій вирок: книгу варто  читати, причому не тільки дітям, а й їх батькам.

Де купити?

Придбати книгу Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі» можна за цим посиланням.

Автор: Юлія Кривенко

Учитель української мови та літератури Гімназії №85 м. Дніпра.
Детальніше про мене


❤️ Якщо матеріал на сайті був корисним👍 і Ви маєте можливість і бажання підтримати автора, це можна зробити через сервіс Дяка🤗
❗тільки для повнолітніх осіб❗


Поділитися:


Можливо, вам сподобається...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

121 / 0,479 / 83.27M