Зірка Мензатюк – презентація

Зірка Мензатюк – презентація до уроку української літератури в 5 класі, у якій відображено важливі етапи життя і творчості сучасної української дитячої письменниці та розкрито тему й ідею її повісті «Таємниця козацької шаблі».


Завантажити презентацію можна за посиланням: Зірка Мензатюк – презентація

Додаткові матеріали  для учителя

Зірка Мензатюк: коротко про життя і творчість

Зірка Мензатюк

Зірка Мензатюк – дитяча письменниця, журналістка.

21 жовтня 1954 року в українському селі Мамаївці Кіцманського району Чернівецької області народилась Зірка Захаріївна Мензатюк. Перший потяг до письменства дівчинка відчула ще в другому класі. Шкільна вчителька дала дітям завдання: написати вдома переказ «Ліс восени». Почавши домашню роботу з переказу, майбутня авторка розповіла про лисячу нору, яку бачила в лісі, про білочку, яка збирала горішки, і про те, як виглядає ліс взимку. Зірці настільки сподобалося викладати свої історії на папері, що вона написала ще й віршовану «Казку про кицю Мурку і дівчинку Ганну». Чомусь однокласники не повірили в те, що другокласниця пише вірші сама. Діти були впевнені, що вірші написав її прадід Олекса, а дівчина видає їх за свої. Проте вже за три роки вірші Зірки почали друкувати районна і обласна газети.

По закінченню школи Зірка Мензатюк вступила до Львівського університету імені Івана Франка на факультет журналістики. Це сталося в 1972 році. Вступ виявився нелегким, але перше місце на олімпіаді з української мови та літератури, численні публікації і рекомендації письменнику-початківцю від Спілки письменників України зіграли свою роль.

1977 року Зірка Мензатюк закінчила університет із червоним дипломом і влаштувалася на роботу кореспондентом. До 1988 року журналістка встигла попрацювати в газетах «Прапор України», «Радянська Україна» і «Вісті з України». Їй подобалась така відповідальна робота, але з часом вона відчула, що пише не про те. З 1988 року і понині Зірка Мензатюк працює творчо. ЇЇ казки друкували в журналах «Соняшник», «Барвінок», «Малятко», закордонному журналі «Веселка», який виходив у Словаччині і США.

Письменницька діяльність

1990 року видавництвом «Веселка» було випущено першу книгу «Тисяча парасольок», 1993 року – «Арніка», а 1999 року у видавництві «Лелека» світ побачила книга «Мільйон мільйонів сестричок».

1995 року Зірка Мензатюк стає членом Національної Спілки письменників України. Починаючи з 1997 року письменниця веде рубрики «Фортеці України», «Щоденник мандрівника», «Храми України», «Щоб любити» у дитячому журналі «Соняшник». Як спецвипуск «Соняшника» 2002 року вийшла книга для дітей про відомі храми і церкви України «Наші церкви: історія, дива, легенди».

2006 року вийшли друком «Київські казки», «Таємниця козацької шаблі» і «Казочки-куцохвостики»,  які здобули титул «Книжка року-2006» у номінації «Дитяче свято» і 3-тю премію «Книжковий світ-2006» у номінації «Краща дитяча книга». 2007 року вийшли «Катрусині скарби» та «Як до жабок говорити».

Свої фантастичні твори Зірка Мензатюк присвячує вічним цінностям українського народу. Так, 2008 року вийшла книга «Макове князювання», в якій авторка розповідає про наші національні свята.

Відзнаки і нагороди Зірки Мензатюк

  • 2002 р. – лауреат Міжнародного літературного конкурсу в США;
  • 2005 р. одержала літературну премію ім. Н. Забіли;
  • 2006 р. – книжка «Казочки-куцохвостики» здобула титул «Книжка року 2006» ; третя премія Міжнародної київської виставки-ярмарку «Книжковий світ»  в номінації «Найкраща дитяча книга»;
  • 2007 р. отримала премію КабМіну України ім. Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва;
  • 2014 р. посіла друге місце у номінації «Підліткова та юнацька література» в XVI Всеукраїнському рейтинзі «Книжка року 2014»;
  • 2017 р. – стала претендентом від України на здобуття Меморіальної премії Астрід Ліндгрен.

«Таємниця козацької шаблі»

Герої повісті:

  • родина Руснаків: мама, тато і донька Наталочка;
  • легкове авто вітчизняного виробництва Машка;
  • «патріотично настроєний привид»;
  • родина національно несвідомих чортів: чепурний молодий чортик Антип, батько й мати;
  • Северин і група пластунів зі Львова;
  • дядько Богдан (татів приятель, історик і мандрівник).

Сюжет і композиція

Дубенський замок

Дубенський замок

Зав’язка. Патріотично налаштований привид, що періодично приходить у гості до пана Богдана попереджає про те, що коштовній реліквії, старовинній козацькій шаблі загрожує продаж за кордон. Родина Руснаків вирушають на порятунок на старенькому авто на ім’я Машка.

Розвиток дії. У пошуках шаблі сім’я переїздить від замку до замку. Їх подорож супроводжуюється небезпечними пригодами.

Кульмінація. Наталка і пластуни розгадують загадку Антипка і зустрічаються в Хотині. Миршавий намагається продати шаблю Дебелому. Привиди наступають.

Розв’язка. Кмітливі пластуни допомагають мамі Наталки отримати козацьку шаблю від Миршавого. Наталка отримує відзнаку від пластунів.

Епілог. Старовинна шабля в руках актора під час вистави «Запорожець за Дунаєм».

Маршрут подорожі родини Руснаків

Київ – Дубно (Дубенський замок) – Тараканівський форт – Берестечко (Козацькі Могили) – Підгірці

Хотинська фортеця

Хотинська фортеця

(Підгородецький замок) – Кам’янець-Подільський (фортеця) – Хотин (Хотинська фортеця).

Герої детективної повісті Зірки Мензатюк подорожували в пошуках цінної речі, втраченої шаблі-реліквії і не підозрювали, що головні багатства вони мають у своїх серцях: уміння дружити, повагу до історичного минулого України і щиру любов до Батьківщини.

Автор: Юлія Кривенко

Учитель української мови та літератури Гімназії №85 м. Дніпра.
Детальніше про мене


❤️ Якщо матеріал на сайті був корисним👍 і Ви маєте можливість і бажання підтримати автора, це можна зробити через сервіс Дяка🤗
❗тільки для повнолітніх осіб❗


Поділитися:


Можливо, вам сподобається...

1 коментар

  1. Даринка :

    Вы мне очень помогли, но некоторого там не было, но не существенно. Мне все равно понравилось, спасибо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

121 / 0,462 / 83.18M