Сашко Дерманський. Король буків, або Таємниця Смарагдової Книги. – Вінниця: Видавництво «Теза», 2017. – 160 с.
Жанр: казкова повість.
Категорія: фантастика.
Аудиторія: 8 – 12 років.
Мова видання: українська.
Варто/ не варто
«Чи любиш ти загадки й таємниці? Часто доводиться докласти неймовірних зусиль, щоб розгадати таємницю, та й то не завжди. Втім, якщо за справу беруться справжні друзі, їм до снаги здолати хоч які перешкоди», – говорить автор своїм читачам на початку книги. І вже з цих кількох речень стає зрозумілим, що на дітей очікують загадкові пригоди, складні перешкоди та справжня дружні стосунки. Ну що ж… Непогано, як для твору, внесеного до списку літератури для позакласного читання у 5 класі. Погляньмо детальніше на саму історію.
Знайомство з героями повісті відбувається раннім ранком на Чорному озері. Малий бук Гаврик та його вірна помічниця дракониця Джульєтта добувають зі страхітливого озера смолу, яку щоранку о п’ятій годині випиває правитель Нарит. Уже з того, як Гаврик з Джульєттою бояться спізнитися і озираються, чи не почули їх розмову Наритові шпигуни крилуни, стає зрозуміло, що в чарівній країні не все добре.
Виявляється, що триста років тому чаклунством і підступом Нариту вдалося захопити тут владу. В результаті усі фантастичні істоти , що її населяли, разом із викраденими талісманами втратили магічні здібності: смарги стали жебраками, блоти – садівниками, а дракони більше не можуть дихати полум’ям. Однак і за три століття по тому у душах безсмертних народів жевріє надія на нового короля буків та єдиний врятований талісман – Смарагдову Книгу.
Виконавши свою щоденну повинність, бук і дракониця вирушають до Мартиної кав’ярні за морозивом, де й починаються їх пригоди: друзі отримують від незнайомого лепрехуна зошита, що зеленіє з наближенням Гаврика. Маленька книжечка виявляється щоденником колишнього короля буків Крива, в якому той оповідає наступнику про те, як відбувалася війна з Наритом, як втратили вогонь дракони і, яким чином йому вдалося врятувати Смарагдову Книгу. Ну а далі сюжет казки розгортається із шаленою швидкістю. Спочатку Гаврик з Джульєттою рятують лепрехуна Шмигуна з лап Нарита і його песиголовців, далі переховуються від переслідувачів у печері пугача Понтія, де читають щоденник, а згодом вирушають на пошуки драконів і їх колишнього ватажка Спарта. В дорозі до їх дружної компанії пристає горобець Петяка, на ногу Шмигунові чіпляється печерний помідор, а Джульєтта першою з драконів стає вогнедишною… Тож, «хеппі енд» не за горами. І хто б ви думали стане наступним королем буків?
До безперечних чеснот книги Сашка Дерманського слід віднести карколомний пригодницький сюжет, віру в краще майбутнє, яка надихає читачів, відданість героїв своїм друзям, показ дітям, якими вони повинні бути в реальності, і багато гумору.
Проте є й певні недоліки. Так, мовлення автора є досить складним для дитячої аудиторії віком 8 – 12 років. Крім того, письменник не зміг уникнути певних спекуляцій і популістики. Створений ним казковий світ був би самодостатнім і без тролів на ім’я Білка і Стрілка, що співають «Земля в ілюмінаторі». Та й співаюче дерево з «Мусі-пусі, мусі-пусі, мілєнькій мой!..» (С. 54) є зайвим. Це вже більше схоже на загравання з дорослим читачем, який негативно ставиться до північного сусіда держави, ніж на казку. А діти взагалі не зрозуміють, у чому гумор. Я вважаю, що подібних моментів можна було уникнути.
Висновок
Казкова повість Сашка Дерманського має певні огріхи. Та їх кількість несуттєва і загального враження від твору не псує. Книга написана цікаво, за розгортанням сюжету слідкуєш уважно, персонажам співчуваєш і хочеш допомогти, а завдяки ілюстраціям Валентини Богданюк складається враження, що переглядаєш чудовий фільм.
Мій вирок: «Король буків, або Таємниця Смарагдової книги» Сашка Дерманського – повість, яку варто читати любителям казкових пригод.
Де купити?
Придбати книгу Сашка Дерманського «Король буків, або Таємниця Смарагдової Книги» можна за цим посиланням.
Автор: Кривенко Юлія
Сашко Дерманський: "Я просто хочу, щоб дітям було цікаво, щоб книжка стала їхнім другом" Ексклюзивне Інтерв’ю – Олена Горобець
http://www.kypur.net/sashko-dermanskyj-ya-prosto-hochu-shhob-dityam-bulo-tsikavo-shhob-knyzhka-stala-yihnim-drugom/