Олександр Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили»

ВАРТО!

Олександр Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили»Олександр Гаврош. НЕЙМОВІРНІ ПРИГОДИ ІВАНА СИЛИ, НАЙДУЖЧОЇ ЛЮДИНИ СВІТУ. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017, – 176 с.

Жанр: пригодницька повість.

Категорія: реалізм.

Аудиторія: 10 – 15 років.

Мова видання: українська.

Варто/ не варто

Супермен, Бетмен, Людина-павук – герої, відомі сьогодні кожному українському малюку. І об’єднують цих яскравих персонажів не тільки їх надзвичайні здібності, а й той факт, що усі вони прийшли до нас із-за кордону. Ми знаємо про трьох богатирів, мореплавця Синдбада, казкарку Шахерезаду, і нам майже нічого не відомо про власних героїв. Та в українській історії були богатирі і до братів Кличків та Василя Вірастюка. Саме з одним із таких славетних силачів вирішив познайомити юних читачів Олександр Гаврош, і, перш за все, цим нам цікава його книга.

Олександр Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили»За сюжетом повісті простий сільський парубок приїздить до великого міста, де його очікують нові друзі й захоплення, надзвичайні пригоди і втрати, чемпіонські титули і в’язниця, світова слава і, звичайно, кохання. Тобто усе те, чим можна зацікавити сучасного підлітка. Не секрет, що інформаційне суспільство сьогодні вимагає від літератури нових форм: діти, звиклі до швидкого перебігу подій в кіно, не бажають читати нудні експозиції на початку і розлогі описи в середині твору. Їм потрібно, аби карколомний сюжет починав розвиток одразу, а велика кількість персонажів і подій пробігала перед очима до останньої сторінки.

Знаючи про це, журналіст Олександр Гаврош «підлаштовував» повість до вимог молоді, намагаючись при цьому розповісти про українського героя початку XX століття. Сказати, що твір від цього тільки виграв, на жаль, не можна. На догоду розважальності, письменник іноді перекручує факти і вигадує нових персонажів. З тією ж метою він додає образу головного героя Івана Сили певної карикатурності: герой повсякчас мріє про «мамині галушки». Взагалі характери в книзі «прописані» поверхнево, образи гіперболізовані, а сама повість сильно спрощена.

Прототип головного героя повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили»

Головний персонаж повісті Олександра Гавроша Іван Федорович Фірцак (Кротон), який здобув всесвітню славу в першій половині XX століття, а на Батьківщині про нього майже ніхто не знав. Народився боксер, силач і важкоатлет у 1899 році в селищі на Закарпатті в родині селян із середнім достатком. У двадцятирічному віці парубок подався на заробітки до столиці, де спочатку влаштувався оператором корби на завод, а вже потім – вантажником на вокзал, де відробляв добову норму за півдня. І це перша розбіжність із твором Олександра Гавроша, в якому основні події починаються прямо на вокзалі.

Олександр Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили»Відомим у Чехословаччині Іван Сила став у 20-х роках. Перша його перемога відбулася над вуличним бійцем Вілетом. Під час того бою його запримітив тренер Ондржей Нейман (доктор Брякус). 1922 року Фірцак став чемпіоном Чехословаччини з важкої атлетики і рукопашного бою. Крім того, Іван 70 разів перемагав у змаганнях з гирьового спорту і навіть був переможцем паризького конкурсу краси тіла. Одним із суперників Івана Фірцака став представник поліції Колар Грдлічка, з яким відбулася сутичка в ресторані. Фірцак просто заплатив за порушення штраф. Йому навіть запропонували посаду в поліції, але він відмовився. І це друга відмінність.

Наступна розбіжність із реальними подіями полягає в тому, що після загибелі тренера під час поїздки до Карлових Вар на поруки спортсмена взяв двоюрідний брат Неймана адвокат Гайхел. І Іван не потрапляв у фінансову залежність до власниці цирку. Лише після завершення аматорської циркової кар’єри Іван ФІрцак Олександр Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили»присвятив себе празькому «Герцферт-цирку». Але розірвав 10-річний контракт, виплатив власникові компенсацію 100 000 крон і в кінці 30-х років повернуся в рідне село.

Іван Фірцак заснував закарпатську циркову школу і школу силових мистецтв. Після встановлення радянської влади в Західній Україні у славетного силача НКВД конфіскувало усі нагороди, відзнаки і фотографії. Велику роль у цьому зіграло засудження сина спортсмена на 25 років таборів за приналежність до ОУН. Тож ім’я відомого у Європі земляка довгі десятиліття старанно замовчувалось у нашій країні.

Це щодо історичної основи твору. А тепер, власне, до самої повісті. На жаль, книжка вийшла не достатньо сильною. У гонитві за читацькою увагою Олександр Гаврош втратив не тільки у достовірності. Персонажі його твору окреслені схематично, вони більше нагадують типажі, у мовному плані книга теж слабка. Але є очевидні плюси: повість привертає увагу школярів до українського супермена, яким можна пишатися; твір демонструє, що наполегливість дозволяє досягти будь-яких вершин будь-кому.

Висновок

Повість Олександра Гавроша – типовий «легкий» твір із захопливим сюжетом, зрозумілими персонажами і простою мовою. Автор не змушує читача сумніватися в тому, який герой (позитивний чи негативний) перед ним, і не обтяжує характери зайвими переживаннями. І таке спрощення більше можна віднести до недоліків, ніж до чеснот твору. Проте книга привертає увагу до цікавої історичної постаті, яка може стати гідним прикладом для наслідування. А це безсумнівний плюс, адже Україні потрібні власні супергерої. До того ж, незважаючи на явне патріотичне спрямування твору, письменник уникнув політичних спекуляцій, і твір не Олександр Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили»містить ідеологічного підтексту. А це на сьогодні – рідкість.

І кілька слів про ілюстрації. 2013 року за книгою Олександра Гавроша було знято художній фільм. І Ілюстраціями до цього видання повісті слугують графічні кадри цієї стрічки. Третє видання від цього, на мою думку, тільки виграло: знайомі обличчя Василя Вірастюка та Ольги Сумської привертають увагу юних читачів.

Мій вирок: «Неймовірні пригоди Івана Сили» варто прочитати хоча б для того, аби відчути гордість за свого земляка.

Де купити?

Придбати книгу Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили» можна за цим посиланням.

Поділитись

Автор: Кривенко Юлія

Можливо, вам сподобається...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

154 / 0,563 / 87.94M