Рід іменників

Іменнику як частині мови властива така категорія як рід іменників. Більшість іменників належать до одного з трьох родів: чоловічого, жіночого, середнього. Причому іменники саме належать до одного з родів, а не змінюються за ними.

Рід іменників

Рід іменників, ужитих у множині, визначають за початковою формою: столи (стіл) – чоловічий рід, озера (озеро) – середній рід.

Іменники, які вживаються лише у множині, за родами не розрізняються: Суми, ножиці.

Зверніть увагу! Назви осіб за професією чи видом діяльності належать до іменників чоловічого роду, хоча можуть позначати осіб як чоловічої, так і жіночої статі: інженер Петров і інженер Петрова. З такими іменниками прикметники і займенники узгоджуємо лише в чоловічому роді. Наприклад: 1) Досвідчений інженер Петров влаштувався (ч. р.) на нову роботу. 2) Досвідчений інженер Петрова влаштувалася (ж. р.) на нову роботу.

Іменники спільного роду

Деякі іменники можуть означати осіб і жіночої і чоловічої статі. Це іменники спільного роду (у більшості випадків вони характеризують осіб за певними рисами). Наприклад: рева, ледацюга, базіка, нікчема.

З іменниками спільного роду прикметники, займенники і дієслова узгоджуються залежно від того, особу якої статі позначає іменник. Наприклад: 1) Цей хлопець страшний базіка (ч. р.). 2) Ця дівчина страшна базіка (ж. р.)

Деякі іменники мають паралельні форми роду: жираф – жирафа, зал – зала.

Запам’ятайте!

Чоловічий рід

Жіночий рід

біль

живопис

кір

літопис

накип

на́сип

не́жить

пере́пис

пил

полин

рукопис

Сибір

собака

степ

ступінь

степінь

шампунь

тюль

туш (музичний твір)

путь

розкіш

не́хворощ

туш (фарба)

 

Поділитись

Можливо, вам сподобається...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

114 / 0,533 / 88.01M