Іменник як частина мови

Іменник: загальне значення

Іменник – це самостійна частина мови, що називає предмет (все те, до чого можна поставити питання хто? або що?) і відповідає на питання хто? що? Наприклад: кінь, кохання, вікно.

Морфологічні ознаки

Іменники змінюються відмінками і числами, належать до певного роду.

Синтаксична роль

У реченні іменник може бути будь-яким членом речення.

Наприклад:

  1. Словоне горобець (підмет і присудок).
  2. Ми їли повидло зі слив (додаток і означення).
  3. Прийшли в двір (обставина).

Іменники конкретні та абстрактні

В українській мові розрізняють конкретні та абстрактні іменники.

Іменники з конкретним значенням називають предмети, які людина бачить навколо і може сприймати за допомогою органів чуття. Наприклад: будинок, папуга, квітка. До конкретних іменників також належать власні назви і назви одиниць виміру: Олексій, кафе «Ромашка», сантиметр).

Іменники з абстрактним значенням називають поняття, які людина не може сприймати за допомогою органів чуття. Наприклад: честь, дружба, сила.

Істоти

Усі іменники поділяють на назви істот (люди, тварини, міфічні істоти, шахові фігури, назви померлих) і неістот (предмети, сукупність істот, назви організмів).

У граматиці предметами називають об’єкти живої і неживої природи (дитина, море), назви дій (біг), ознак (зелень), почуттів і станів (ненависть, сон).

Назви загальні і власні

Загальна назва – це узагальнене найменування низки однотипних предметів. Наприклад: країна, гора, питання.

Власна назва – це назва якогось одного предмета (індивідуальна) з низки однотипних.

До власних назв належать імена і прізвища людей, назви божеств і міфологічних істот, дійових осіб у казках, клички тварин, назви історичних подій, астрономічні й географічні назви, назви свят, вулиць, держав, станцій, організацій, заводів, газет, книжок, творів, фільмів, автомобілів тощо. Наприклад: Снігуронька, Плутон, озеро Байкал, журнал «Соняшник».

Збірні іменники

Збірними називаються іменники, які означають сукупність однакових або подібних предметів, що сприймається, як одне ціле. Наприклад: юнацтво, насіння, листя.

Збірні іменники мають форму лише однини.

Поділитись

Можливо, вам сподобається...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

128 / 0,611 / 88.1M