Відеопрезентація виховного заходу до Дня вишиванки 2022 – Різноманітний орнамент вишиванки: від Львова до Луганська.
Виконано учнями 10 класу КЗО “СЗШ №85” ДМР.
В презентації розповідається про різноманіття орнаменту вишиванок в різних областях України.
Із прадавніх часів вишиванка була для українців не просто одягом. У ній були зашифровані сакральні символи, які зберігають історію народу, його ідентичність. Сьогодні вишивка – ніби стародавній літопис, через який можна доторкнутися до історії та культури кожного куточка України.
Знавці вишивки переконують, що символіка елементів вишиванки має дуже сильний вплив на життя того, хто її носить. Геометричні візерунки позначають стихії природи та родючість землі, а рослинні та квіткові орнаменти здавна символізують сімейне щастя, материнську любов.
Майстрині з усієї країни зображували на полотні тварин і вірили, що їхні зображення приносять вірність, достаток і довголіття.
Кожен регіон України, а іноді навіть окреме село, має свою особливу вишивку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом. У деяких областях це ремесло любили навіть чоловіки.
Особливості орнаменту вишиванки
- Закарпатська вишиванка є різнокольоровою: від чорно-фіолетової та вишневої до зелено-голубої барви. В давнину майстрині вишивали геометричні фігури, та у ХХ столітті візерунок сорочок поповнився рослинними мотивами.
- Вишиванка Полтавської області є стриманою. Найчастіше це шиття білим на білому. Рослинний і геометричний орнаменти об’єднуються. Улюбленими рослинними мотивами є гілка та хміль. Основні геометричні мотиви – ромб, трикутник і зірки.
- На Київщині переважають рослинні мотиви – грона винограду, ягоди, квіти та шишки хмелю. Основний колір вишивок – червоний, а чорний лише підкреслює малюнок, обрамляючи його.
- Особливими є вишиванки Чернігівщини. Вони поєднують стримані мотиви Полтавщини та соковиті візерунки Київщини. Характерними техніками є лічильна гладь, вирізування, виколювання та мережки.
- Вишивка Житомирщини – графічна й чітка. Простий візерунок складається з повторюваного на сірій чи білій тканині орнаменту. Шиють червоними нитками. Популярні мотиви – ромб, зірка, ламані лінії, розетка, хміль, троянда, лебідь, орел і кінь.
- Вінницькі вишиванки мають багату кольорову гаму. Тут майстерно поєднуються різні техніки та стилі відображення елементів: низь, хрестик, вишивка розписом, настилання, вирізування, різноманітні види мережок. Контурними швами з’єднують окремі орнаменти на сорочці.
- У Чернівецькій області, окрім геометричного орнаменту, вишивають рослинний та зооморфний візерунок. Використовують навіть срібні та золоті нитки, бісер, шовк, вовну й металеві блискітки. Поширені жовті та світло-зелені кольори.
- Вишивані сорочки Дніпропетровщини традиційно мають червоно-чорну гаму. Дослідники найстаріших колекцій краю відзначають: “Таке розмаїття ромбів, хрестів, косих хрестів, зірок, трикутників, квадратів, їх поєднання, вписування одних елементів в другі.., важко собі уявити”.
- А в Донецькій області вишивки вирізняються теплою гамою кольорів. У них багато сонця, більше червоного кольору, ніж чорного. Орнаменти яскраві, чорно-червоні на світлому тлі. Майстрині зображають пишні квіти, цілі букети, дерева й птахів.
- Волинська вишиванка проста та вишукана водночас. Для краю характерне ритмічне повторення різних геометричних фігур: зірок, ромбів, ламаних ліній. Дрібні елементи вписувались один в один. З усіх кольорів переважають червоний, синій та чорний.
- Вишиванки Івано-Франківщини прикрашають чіткі геометричні фігури, які часто з`єднуються в одну широку лінію, утворюючи динамічний орнамент. На одній сорочці поєднують багато технік вишивання: від “білих по білому” до “писаних” – суцільно “замальованих” нитками елементів.
- Відома на всю Україну чумацька сорочка із Запорізької області. Вишиваючи, використовують усі геометричні фігури та їх поєднання: кола, у середині яких розміщуються розетки, складені з ромбів; ромби можуть бути однією фігурою чи поділені на частини, з крапками посередині.
- Львівська вишивка має свою особливість: білий простір між елементами малюнка. Завдяки цьому сорочка виглядає прозорою і легкою. Львівські вишиванки, виконані переважно хрестиком та стебнівкою, нагадують тонке мереживо.
- У вишивці Рівненської області домінували прості геометричні візерунки червоного кольору з добавкою синього. Жіночі сорочки часто вишиваються тільки червоною заполоччю та дуже простим орнаментом.
- Жіночі сорочки Миколаївської області прикрашають рослинними мотивами. Це сосонки, дубове листя і шишки хмелю, різноманітні квіти та квітучі гілки. Не менш популярними є зооморфні мотиви.
- Багатобарвну сорочку Харківщини вишивають товстою ниткою, завдяки чому орнамент набуває рельєфності. Конкретної гами кольорів нема. Особливістю вишиванок є поліхромні візерунки, виконані напівхрестиком або хрестиком.
- Для Черкащини характерна красива витончена вишивка. Дрібні стібки утворюють складний переважно геометричний візерунок. Відмінним від решти регіонів тут було горизонтальне розміщення узорних ліній на рукавах жіночих сорочок.
- На старовинних вишивках Кіровоградщини збереглася символіка ранніх землеробів – пташки та світове дерево. Пізніше поширення набули пишні різнобарвні рослинні орнаментальні мотиви з вазонами, квітами, листям, бутонами.
- Особливістю луганських вишивок є поліхромні візерунки, виконані хрестиком, грубою ниткою. Традиційним є поєднання різних за фактурою ниток, що також додає візерунку рельєфності. Тут здавна вишивали хрестом і гладдю.
- Традиційні одеські сорочки з пухликами шили з білої бавовняної тканини. Пухлик – це збирана тканина на рукаві трохи нижче плеча. Основними кольорами були червоний, чорний, синій та жовтий. Вузькою смужкою обробляли краї рукавів.
- Сорочки-вишиванки Сумщини — переважно полтавського типу. Вишивають білими нитками гладдю, використовують різні види мережок. Характерні тут багатоколірні візерунки. Серед зооморфних мотивів переважають птахи: орли, лебеді, качки, голуби.
- На Тернопільщини віддають перевагу геометричним узорам і насиченим темним кольорам. Один з улюблених мотивів – калина. Ягідні галузки зображають між двома пташками. Тернопільські візерунки чіткі, контрастні, з об`ємними елементами.
- В орнаментах хмельницьких вишиванок переважає один колір — чорний з украпленням червоного, синього, жовтого або зеленого. Для Хмельниччини характерна техніка вирізування. Геометричний орнамент творять різними видами ліній.
- Вишиванкам Херсонщини притаманний рослинно-квітковий орнамент. Популярний мотив – “Світове дерево”, це образ прародительки – Матері-Землі. Часто майстрині звертаються до символічних зображень тварин: зозулі, півня, коня та оленя.
- В Автономній республіці Крим здавна теж вишивали. В основному – кримські татарки. Природно, що їхня вишивка відрізняється від більшості типових на материковій Україні. Вони часто використовують квітчасті орнаменти з ніжними кольорами. Жіночим знаком є вигнута гілка, що означає мінливість і розвиток. Чоловічим — родове дерево. Це надійність, стійкість та сила. Тюльпани символізують молодих хлопчаків, а рози – жінок.
Автор: Кривенко Юлія