Андрій Кокотюха. Таємниця козацького скарбу. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. – 224 с.
Категорія: реалізм.
Жанр: детективна повість.
Аудиторія: 10 – 15 років.
Мова видання: українська.
Варто / не варто
Далеко не кожна книга для дітей повинна мати повчальний зміст. Іноді добре просто зануритись у світ таємничих пригод разом зі своїми однолітками, не хвилюючись ні про що на світі. «Таємниця козацького скарбу» Андрія Кокотюхи дає таку чудову можливість. Тут є все, що так подобається юним мрійникам: таємниця, яку не можуть розгадати дорослі, справжній козацький скарб із булавою, дорослі злочинці із зброєю, привиди, банда хлопчаків-розбишак, нахабне дівчисько і страус на прізвисько Футбол. Ця книга розрахована «на один вечір шаленого читання. Не засну, поки не прочитаю, або засну, читаючи» стверджує автор. І з ним складно не погодитися.
Уже саме знайомство читачів із головними героями відбувається за вельми цікавих обставин: «книжний хлопчик» Данило та спортсмен Богдан тікають від ватаги Льоньки Гайдамаки, а вже за мить усі разом рятуються в річці від розлюченого страуса. Цей досить агресивний птах утік з якоїсь ферми і приблудився до села. Він не підпускає до себе нікого, ображається на «ціп-ціп», але дуже любить грати у футбол. І тут на сцену виходить худенька дівчинка Галка в гумових капцях і з двома кісками, якої слухається страус Футбол (потім з’ясується, що їй просто вдалося його приручити). Вона й рятує хлопців від розлюченого птаха. Зазначу, що автор не зміг уникнути деяких гендерних стереотипів: усі хлопчаки дещо зверхньо ставляться до дівчини. Та виглядає це весело і по-доброму.
А далі починаються справжні пригоди. Спочатку Данило та Богдан проходять Льоньчине випробування будинком із привидами. І, хоча все пішло не за планом Гайдамаки, а привиди виявилися (о, диво!) несправжніми, хлопці таки примирились із місцевими і отримали від них дозвіл вудити рибу в річці. Та хіба ж тут тепер до риби?! Адже на видноколі перед ними вже замаячили справжні козацькі скарби: бочка золота з булавою. Та ще два злодійкуватих таємничих чоловіки їх теж розшукують! Не обійшлось і без обставин, що ускладнюють пошуки, у вигляді дідька Семена, який змушує Данила з Богданом записувати мудрі думки давньогрецьких філософів під час канікул. Але хіба це може змусити хлопців відмовитися від ідеї знайти спадок полковника Лиховія? Звичайно, ні!
Висновок
«Таємниця козацького скарбу» Андрія Кокотюхи – легка, весела і динамічна пригодницька детективна повість, написана за законами цього жанру для дітей. Персонажі прості, їх образи не переобтяжені рефлексіями, конфлікти відкриті й зрозумілі для підлітків. Читач не сумнівається, хто є позитивним, а хто – негативним персонажем. Як і вимагає дитяча література, добро у книзі перемагає зло. Єдиний сумнівний персонаж – дядько Семен, який негативно ставиться до веселих книжок і стверджує, що лише завдяки давньогрецькій філософії можна вийти в люди. Чи сам став він людиною?
На останок, скажу, що автор добре пам’ятає, як воно бути 12-річним. Його книга сповнена гумористичних сцен, яким у повній мірі відповідають ілюстрації Анатолія Василенка. Повість подарує юним мрійникам один, а, може, й кілька вечорів захопливих пригод. Мій вирок: «Таємниця козацького скарбу» – детектив, вартий того, аби бути прочитаним підлітками просто заради розваги.
Де купити?
Придбати книгу Андрія Кокотюхи «Таємниця козацького скарбу» можна за цим посиланням.
Автор: Кривенко Юлія
У мене син саме з цієї трилогіі розпочав знайомство з Андрієм Кокотюхою. Зараз йому 16 і Андрій просто не встигає писати)).