Конспект уроку з української мови у 6 класі на тему: “Повторення й узагальнення вивченого з теми «Іменник» (У світі моди)”. Презентація до цього конспекту розташована за адресою – uchilka.in.ua/prezentacija-povtorennya-j-uzagalnennya-vyvchenogo-temy-imennyk/
Відеозвіт проведеного уроку у 6 класі
Конспект уроку
Тема. Повторення й узагальнення вивченого з теми «Іменник» (У світі моди)
Мета: узагальнити й систематизувати вивчене про іменник як частину мови; навчитися виконувати морфологічний розбір іменника в процесі пошукової діяльності; розвивати логічне мислення учнів, уміння оперувати лінгвістичними термінами; соціальну, інформаційно-комунікаційну, естетичну компетентності; виховувати потребу пізнавати мовні глибини, зацікавленість модними тенденціями.
Обладнання: дидактичний матеріал, комп’ютер, мультимедійна презентація.
Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого матеріалу (урок-телепередача).
ХІД УРОКУ
Епіграф уроку
Мода – це не лейбли і не марки.
Мода – це те, що сховано глибоко у вашій душі.
Ральф Лорен
І. Організаційний момент
Слово вчителя.
Доброго дня, любі діти! Сьогодні вперше в прямий ефір виходить телеканал «Іменник», і вам представлено унікальну можливість стати його першими глядачами і активними учасниками знімального процесу.
Увага! Увага! Ефір!
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
І як справжні «акули пера» ми, перш за все, візьмемо наші ручки і запишемо тему нашого телевізійного уроку «Повторення й узагальнення вивченого про іменник як частину мови».
А тепер прочитаймо епіграф на дошці. Як ви вже, напевно, здогадались, підзаголовок уроку – «У світі моди».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
До слова запрошується диктор телеканалу «Іменник» ____________________, що ознайомить нас із розкладом телепередач на сьогодні, 12 лютого.
- Наша постійна рубрика «Актуальне інтерв’ю».
- Інформаційний вісник «Дещо з історії моди».
- Лінгвістична гра-дослідження «Український модельєр».
- Модний показ «Стильні родзинки до шкільної форми».
- «Модний вирок».
- Слово кутюр’є.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
1.Рольова гра «Актуальне інтерв’ю»
Слово вчителя. Розпочинаємо ефір нашою постійною рубрикою «Актуальне інтерв’ю». На прямому зв’язку наш кореспондент _____________________, який з’ясує, чи добре ви, наші глядачі, засвоїли теоретичний матеріал. Вітаю тебе, ___________________.
Запитання кореспондента:
- Що називають іменником? (Іменник – самостійна частина мови, яка називає предмет чи особу, відповідає на питання хто? що?)
- За якими морфологічними категоріями змінюються іменники? (Належать до певного роду і відміни, змінюються за відмінками і числами, можуть бути загальними і власними, вказувати на істоту чи неістоту).
- Скільки відмінків має українська мова? Чи всі вони мають питання? (7. Кличний не має).
- Які іменники належать до спільного роду? (Іменники, що можуть називати осіб, як чоловічої, так і жіночої статі, мають закінчення –а, -я. Називають особу за рисами її поведінки, наприклад, базіка, писака, староста).
- Чи всі іменники змінюються за числами? (Ні. Деякі іменники вживаються лише в однині чи множині. Наприклад, двері, окуляри, радість, щастя, горе).
- На скільки відмін поділяються іменники в українській мові? (На чотири).
- Які іменники належать до І відміни? (Чоловічого і жіночого роду із закінченням –а, -я).
- До ІІ відміни належать іменники середнього роду. Чи належить іменник плем’я до ІІ відміни? (Ні, це іменник, у якому при відмінюванні виникає суфікс –ен-. Він належить до IV відміни).
Увага! Увага! У нас проблема зі звуком!
Надалі відповіді на запитання передаємо графічно:
- До третьої відміни належать іменники ___________________ та іменник ___________. (жіночого роду без закінчення, мати).
- Іменники батько, озеро, поле належать до __________ відміни. (IІ).
- У реченні: Не було б щастя, так (не)щастя допомогло частка не пишеться __________. (разом).
- Складні іменники із першою іншомовною частиною екс-, віце-, міні-, максі-, лейб-, обер- пишуться _________________________. (через дефіс).
- Суфікс–ив(о), що вживається для вираження збірних, понять, які означають матеріал або продукт праці, пишемо тільки з и, окрім слова _________________.( Марево).
Перевірка написаного за слайдами презентації.
Дякую, _____________.
На цьому ми завершуємо наше інтерв’ю і переходимо до наступної програми ефіру нашого телеканалу «Дещо з історії моди».
- Інформаційний вісник «Дещо з історії моди»
Розповідь кореспондента супроводжується мультимедійною презентацією.
Кореспондент.
Мо́да (фр. mode, від лат. modus — міра, образ, спосіб, правило, розпорядження) — нетривале панування певного смаку в певній сфері життя чи культури.
Мода в одязі — це зміна форм і зразків одягу, яка відбувається протягом порівняно коротких проміжків часу..
Ідеал жіночої краси історично змінювався. Так в античній скульптурі підносилися прекрасні оголені жіночі фігури із гармонійними пропорціями. В Середньовіччя тіло стало вважатися «гріховним», тому всі частини жіночого тіла стали покриватися одягом. У Середні віки мода змінювалася мало, особливо для чоловіків. Згодом у різні часи загальноєвропейську моду стали визначати Італія, Іспанія, Англія, Франція. У XVIII ст. Франція стала визначальною світовій моді. Для Англії, яка намагається конкурувати з Францією, характерний строгий (класичний) стиль. Ця тенденія зберігається і в сьогодніші часи.
Найбільш відомими представниками французької моди були — Рішельє, мадам Помпадур, її наступниця мадам Дюбарі (Марія Антуанетта, страчена під час революції. Збереглось 500 малюнків з нею у різніх сукнях). Надалі мода видозмінюється, з Парижем пов’язують історію високої моди — «от кутюр», яку створює невелика кількість впливових модельєрів, які працюють на Єлісейських полях. Засновником моди високого стилю вважають Чарльза Фредерік Ворт, якого у 1860-х стали називати «некоронованим королем» паризької моди. Високі стандарти паризької моди утверджувала знаменита Коко Шанель, яка стала вносити моду для більшої кількості споживачів з усіх верств населення. У післявоєнний час найбільш відомий модельєр Крістіан Діор понад усе намагався якнайкраще «одягати жінок і робити їх більш красивими».
Слово вчителя
Тепер ви трохи більше знайомі зі світом моди. А зараз настав час досліджень.
Випишіть із останнього речення всі іменники, визначте їх рід, число, відмінок, відміну.
А нашу дослідницьку роботу продовжить лінгвістична гра-дослідження «Український модельєр».
- Лінгвістична гра-дослідження «Український модельєр»
Ролик про Андре Тана.
Слова кореспондента.
Андре́ Тан (справжнє ім’я – Андрій Тищенко, народився 26 жовтня 1982 року в селищі Комсомольське Харківської області) —український модельєр і дизайнер одягу.
Закінчив факультет моделювання Харківського текстильного технікуму, потім Київський університет технології та дизайну. Винахідник стилю СМАРТ КУТЮР.
Андре Тан, нагороджений в номінації «Дизайнер року» на церемонії конкурсу «Фаворити Успіху – 2008».
Зараз його зараховують до десяти кращих модельєрів України.
Завдання: записати останнє речення в зошит і зробити морфологічний розбір іменників.
- Показ мод
На адресу телепрограми «Модний вирок» надійшов дивний лист. У ньому знаходився наказ директора школи №85 ______________ «Телекомпанії 6- Б класу «Іменник» забезпечити трансляцію модних родзинок до шкільної форми для учнів нашої школи»Виконуємо наказ, адже слово директора – закон.
У студії працюють наші власні кореспонденти
____________________________________________________________
1. Усе рідше нас радує тепле сонечко, а так хочеться свята. Не дивлячись на сірі й сумні вулиці, опале листя, так хочеться бути веселими і неперевершеними.
2. Виділитися з натовпу однокласників, не порушуючи основних принципів шкільної форми та ділового стилю нам допоможуть модні тенденції цієї зими. Знову в моду повертаються туніки, піджаки, кардигани, спідниці, кашемірові пальта, кашне і взуття із завуженим носиком.
- Завжди залишатися в тренді допоможе українська вишиванка, яка вже не одну сотню років є модною на всій територій України.4. Унікальний і неповторний образ юнака чи дівчини нашої школи створять стильні аксесуари: шарфи, сумки і клатчі.5. Серед учнів нашої школи цієї осені особливо актуальними є декоративні браслети. Щоб виглядати модно і стильно, треба зі смаком підібрати модель.6. Крокуйте разом з новими тенденціями шкільної моди! Це запорука вашої креативності й доброго настрою.Спеціально для телекомпанії «Іменник».
- «Модний вирок»
Ще однин лист на адресу нашої програми ми отримали від класного керівника 6 – Б класу _______________.
«Шановні модельєри телепрограми «Модний вирок», звертаюсь до Вас із проханням. Є у нашому класі хлопчик, який дуже не любить носити шкільну форму. Замість піджака він одягає спортивну кофту, а на шию постійно чіпляє якогось бафа. Допоможіть мені із його перевтіленням, будь ласка».
Ну що ж, спробуємо задовольнити обох учасників цього непорозуміння.
- Слово кутюр’є
А доки наш герой перевтілюється, ми пригадаємо правопис складних іменників.
Розподіліть слова на дві колонки: в першу – ті, що пишуться разом, в другу – окремо. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то з літер другого стовпчика зможете прочитати кінець вислову відомого дизайнера одягу Донни Каран.
“Дизайн – це вічна спроба з’єднати комфорт з люксом, практичність з ___________».
(мрією)
Мати-й-мачуха , дощомір, лісостеп, п’ятиденний, розрив-трава, перекотиполе, чорнозем, інтернет-магазин, євшан-зілля, верболіз, Перебийніс, півогірка, супергерой, Юрко-дурко, зоомагазин.
- IV. Підсумки уроку.
Добігає до кінця наш урок. Він показав, як кожен із вас засвоїв теоретичний матеріал, як навчився використовувати здобуті знання у практичних вправах.
Давайте ж поглянемо, як змінився наш герой за цей час.
- Домашнє завдання.
Закінчив свою роботу канал «Іменник». Запишіть програму телепередач на наступний день.
1.Крок до зірок ( спільне завдання: вивчити схему розбору іменника як частини мови).
2.Хвилина слави (підготуватись до контрольної роботи).
І на завершення я вам бажаю в житті якомога більше червоних переможних доріжок, дякую за плідну роботу на уроці, дорогі мої модознавці!!!
Під час підготовки до уроку були використані матеріали сайту uk.wikipedia.org
Автор: Кривенко Юлія