Якоюсь мірою її життя було схожим на казку, яка виявилась, щоправда, занадто короткою. Народжена в родині повоєнних емігрантів з України Квітка Цісик стала голосом американської автомобілебудівної компанії Ford Motor Company, але за життя так і не стала відомою на Батьківщині. Слава прийшла до неї вже після смерті, а завдячувати цьому потрібно одразу двом чоловікам: Едварду Раковічу (другому чоловікові Квітки) та Алексу Гутмахеру (емігранту з Одеси).
Презентація
Як зростала Квітка Цісик
Американська виконавиця рекламних джинґлів Квітка Цісик родом із Західної України. ЇЇ батько, Володимир Цісик, народився в багатодітній родині поблизу Коломиї, а мати, Іванна Цісик, – у вчительській родині Левів зі Львова. Мешкала родина батька теж у Львові, де Володимир Цісик був головним концертмейстером Львівської опери, і емігрувати будь-куди не збиралась. Однак війна внесла свої корективи.
Познайомились батьки Квітки Цісик у період Другої світової війни, і вже 18 липня 1944 року Іванна Лев вийшла заміж за Володимира Цісика в лемківському селищі Криниця. Разом із театральною трупою молодята подалися до польського міста Гданськ, щоб перечекати бомбардування. За кілька місяців Цісики повернулися на Батьківщину і переховувалися від відступаючих німців, але того ж 1944 року потрапили до табору переміщених осіб у містечку Байройт. За рік там, у Німеччині, народилася старша сестра Квітки Марія. А вже 1949 року родина із Західної України емігрувала до США. Цісики вимушені були зробити це, оскільки боялися репресій з боку радянської влади. Володимир та Марія Цісик не збиралися постійно жити в Америці і народжувати там дітей, а дідусь Квітки взагалі 40 років тримав напоготові валізу з речами, сподіваючись одного дня повернутися додому. Не судилось. Мрію свого діда, щоправда лише одного разу, здійснила сама Квітка Цісик.
Та це буде потім. А поки що Володимир Цісик 1952 року стає викладачем Українського музичного інституту Нью-Йорка, Іванна – співробітницею банку, 4 квітня 1953 року в них народжується донька Квітка, а 15 березня 1955 року Володимир та Іванна отримують громадянство США. Звичайно, не зважаючи на скрутність емігрантського життя, Володимир Цісик намагався дати донькам музичну освіту. Він навчив Квітку грати на скрипці у віці 4 – 5 років, а Марія врешті стала відомою піаністкою, директором консерваторії в Сан-Франциско і проводила майтер-класи у Карнегі-Хол. Окрім гри на скрипці, Квітка опановувала сценічне мистецтво в Балетній школі дуже відомої балерини Роми Прийми Богачевської, займалася вокалом і навіть співала в хорі з майбутнім поп-королем Майклом Джексоном.
Дитячі й юнацькі роки Квітки мало чим відрізнялись від життя інших дітей-емігрантів у США. У будні дні – американська стандартна школа, у вихідні – Школа українознавства в Озон-парк, куди її записали батьки, аби зберегти зв’язки з українським народом і його культурою. Серед мігрантів із України вважалось за честь бути в рядах пластунів і, як би скрутно не було батькам Квітки, вони щороку обов’язково відкладали кошти на тритижневий пластунський табір в горах, де діти щовечора збиралися біля ватри, знайомились із українськими звичаями та співали народних пісень. Разом із дівчатами з 30 куреня 1967 року Квітка Цісик створила гурт «Соловейки, який виступав не тільки в пластовому таборі, а й під час великих культурних заходів української громади в Нью-Йорку. 1970 року було випущено вінілову платівку «Ivanku», де можна почути і голос Квітки Цісик.
1970 року Квітка закінчила Вищу музичну школу мистецтв у Нью-Йорку, 1972 року проходила стажування з оперного співу в Гентській консерваторії. Повернувшись із Бельгії, Квітка Цісик продовжила навчання за класом скрипки в Маннес-коледжі, але вже за рік віддала перевагу академічному співу і покинула скрипку. Коли Квітці було 17 років, від інсульту помер її батько, і дівчині довелося самій заробляти на життя. Напевне це змусило її відійти від оперного співу і звернути свою увагу на джинґл. Якийсь час дівчина співала у клубах Нью-Йорка, записала оскароносний саундтрек, а в 1970-х – 1980-х роках прославилася на всю Америку як виконавиця рекламних джинґлів. Вона допомагала створювати імідж Burger King, McDonald’s, American Airlines та Delta Air Lines, Coca-Cola, Pepsi-Cola, Ford Motor Company, виробників кормів для тварин та ін., ставши однією з найдорожчих виконавиць джинґлів для телебачення і радіо.
Перший диск із українськими піснями «Пісні України» Квітка Цісик випустила 1980 року, другий «Два кольори» – 1989 року. Обидва – власним коштом. Єдина поїздка Квітки на історичну Батьківщину разом із матір’ю відбулася 1983 року. Тоді її пісні були заборонені в СРСР, і про жодні концерти не могло бути й мови. 11 червня того ж року Квітка вдруге вийшла заміж за інженера звукозапису Едварда Раковіча. 1989 року Квітку Цісик запрошували в Україну на концерт діаспори, 1992 року – на виступ з нагоди другої річниці Незалежності України. Але не склалося.
1992 року у Квітки було діагностовано рак молочної залози. Так почалася її майже семирічна боротьба зі смертю. Та ні болючі лікарняні процедури, ні виснажлива хіміотерапія не змусили співачку відмовитися від улюбленої справи, вона просто вдягала капелюшка і йшла співати. Свій останній професійний джинґл Квітка Цісик заспівала за кілька місяців перед смертю. Вона мужньо боролась із хворобою і просила чоловіка не припиняти цієї боротьби навіть після її смерті. На жаль, американська медицина виявилася безсильною, і 29 березня 1998 року Квітка Цісик спочила в мирі, оточена люблячою родиною.
Квітка без «Оскара»
Співаючи рекламні пісеньки та підробляючи на бек-вокалі у таких зірок, як Майкл Джексон, Даяна Росс та Карлі Саймон, Квітка мріяла про власні альбоми. Вона взяла собі псевдонім Кейсі, переробивши на американський манер власні ініціали, і невтомно ходила на кастинги. І одного разу їй таки пощастило. Вона заспівала пісню, яку згодом буде нагороджено премією «Оскар». Та нагороду отримає інша.
1977 року на кіноекрани вийшла романтична драма «Ти осяюєш моє життя» Джозефа Брукса, у якому Кейсі Цісик зіграла епізодичну роль дружки нареченої і виконала всі пісні головної героїні. 1978 року головна музична тема картини «Ти осяюєш моє життя» отримала премію «Оскар» у категорії «Найкраща пісня до фільму» та була номінована на премію «Греммі» як пісня року. Однак усі лаври дісталися зовсім іншій співачці. Це була Деббі Бун.
Режисер стрічки і автор пісні Джозеф Брукс просто подарував пісню доньці свого друга, вирізав ім’я Квітки з титрів, а прізвище виконавиці дружки нареченої у титрах було вказано з помилкою Kasey Ciszk. Можливо, злий жарт із Кейсі-Квіткою зіграло її неамериканське походження. Та найбільш ймовірною версією такого вчинку Брукса є особистий конфлікт режисера і співачки. Квітка просто відповіла Джозефу Бруксу відмовою на його залицяння.
Так чи інакше, але саме пісня Деббі Бун 10 тижнів поспіль очолювала хіт-парад Billboard Hot 100, а сама співачка виграла «Греммі» як «Кращий новий виконавець». Однак пісня «Ти осяюєш моє життя» зіграла злий жарт і з нею: Деббі Бун, що наслідувала в своєму співі інтонації Квітки Цісик, так і залишилася виконавицею лише одного хіта. Хіта Квітки Цісик.
Квітка Цісик і Ford Motor Company
Кейсі Цісик співала рекламні джинґли для багатьох американських виробників, але була одна компанія, з якою в неї склались особливі стосунки. 1981 року Кейсі записала «Have You Driven a Ford Lately?» для Ford Motor Company і відтоді й до своєї смерті залишалась єдиним співучим голосом концерну. Подейкували навіть, що у Квітку був закоханий тодішній президент компанії, та навряд чи навіть цей факт дозволив би Кейсі співати для Форда майже 20 років. 1987 року Ford Motor Company підрахували, що аудиторія Квітки склала близько 22 мільярдів слухачів, що в чотири рази перевищує населення земної кулі і є абсолютним рекордом для корпоративного співака.
Цікавим є той факт, що Кейсі Цісик отримувала від Ford Motor Company кожну нову модель автомобілю, але все життя не зраджувала Jaguar.
Українські альбоми Квітки Цісик
Уже будучи відомою в США співачкою хай і рекламних пісеньок, Квітка Цісик робить відчайдушну спробу підкорити американців українською екзотикою. 1980 і 1989 року виходять два альбоми українських пісень, які не були бізнес-проектами, а більше родинною справою. Популярні в Україні пісні були записані для всіх українців, у якій би країні світу вони не мешкали. Звичайно, Кейсі-Квітка сподівалася, що знайдуться спонсори для її проектів. Для запису альбомів вона зібрала 40 найкращих студійних музикантів США (партію рояля виконала сестра Марія) і витратила на це близько 250 000 доларів. Це було зроблено із справжнім Голлівудським розмахом. Але спонсор так й не з’явився, і всі витрати лягли на плечі чоловіка Едварда Раковіча.
1990 року Квітка висуває свої українські альбоми на головну музичну премію Америки «Греммі». Але вона знову не почує своє ім’я зі сцени. Українська музика США була не потрібна.
А в самій Україні про Квітку Цісик майже не знали. На історичну Батьківщину голос Квітки потрапив у єдиному екземплярі в 80-х роках. Разом із записами американських виконавців платівку Цісик контрабандою в СРСР провіз і розмножив Віктор Мішалов. Завдяки цьому в кінці 80-х років її пісні стають популярними в Україні. Люди навіть не знатимуть, яка на вигляд та заокеанська квітка, але співатимуть серцем разом із нею. Квітку Цісик неодноразово запрошуватимуть взяти участь в концертах на Батьківщині, та цього так ніколи й не станеться.
Пам’яті «Незабутньої Квітки»
Свою семирічну боротьбу з раком молочної залози Квітка Цісик програла, але від її імені з хворобою і сьогодні продовжують боротися Едвард Раковіч та Алекс Гутмахер. І якщо Раковіч робить це в пам’ять про кохану дружину, то Гутмахер навіть знайомим із Квіткою не був, а її голос вперше почув 2007 року.
Їх долі чимось схожі. Вона – українська співачка, народжена в США, він – композитор з Одеси, що емігрував в Америку. Вона хворіла на рак молочної залози, він – м’яких тканин. Вони навіть лікувалися в один і той самий час в одній клініці. От тільки вона померла, а він вижив. Алекс Гутмахер вирішив, що це знак, і доля сама наставляє його на шлях.
Алекс Гутмахер
Одесит Гутмахер став одним із ініціаторів створення благодійного фонду «Незабутня Квітка», який допомагає жінкам України в їх боротьбі з раком молочної залози. 12 березня 2013 року з нагоди 60-ї річниці з дня народження Квітки Цісик у Львівському національному академічному театрі відбувся гала-концерт на вшанування співачки. Усі зібрані фондом кошти було витрачено на придбання пересувного мамо графу.
Цей фонд продовжує діяти і сьогодні. А Квітка продовжує боротьбу з раком навіть після своєї смерті. Вона, а не Кейсі стала відомою, її голос потрібен людям, а не рекламодавцям, її пісні просто співають. І Квітка Цісик нарешті повернулася на Батьківщину.
Під час підготовки цієї статті були використані матеріали сайту https://uk.wikipedia.org/wiki/Квітка_Цісик
Автор: Кривенко Юлія