Максим Рильський: коротко про життя і творчість

«Лицар краси і добра» Максим Тадейович Рильський – поет, перекладач, талановитий педагог і фольклорист.


Завантажити презентацію

Здійснити віртуальну екскурсію Літературно-меморіальним музеєм М.Т. Рильського можна за цим посиланням.

Прослухати вірш “Коли пісні мойого краю” у виконанні Максима Рильського можна за посиланням.

Переглянути відеоряд до вірша Максима Рильського “Дощ” можна за посиланням.

Додаткова інформація для учителя

Майбутній поет народився 19 березня 1895 року від другого шлюбу батька в місті Києві, але своєю Батьківщиною завжди вважав село Романівку Попільнянського району Житомирської області. Його батько, етнограф, громадський діяч і публіцист Рильський Тадей Розеславович, був сином багатого польського пана Розеслава Рильського і княжни Трубецької. На час народження сина батькові було вже 54 роки. Максим народився у другому шлюбі. Мати Максима Рильського, Меланія Федорівна Чуприна, була простою селянкою з села Романівки (тодішнього Сквирського повіту, нині Попільнянського району Житомирської області). Тадей навчив свою молоду дружину грамоти. А вона передала синові разом з молоком матері рідну мову, пісню, той особливий ліризм, що б’є з поезії Рильського чистим українським джерелом.

1902 року помер батько Максима, і родина переїхала з Києва до Романівки. Максим спершу навчався в домашніх умовах, потім (1908 – 1915рр) у приватній гімназії Володимира Науменка в Києві. Перша поетична збірка «На білих островах» вийшла друком, коли Максимові виповнилося 15 років. А вже 1918 року вийшла вже більш зріла збірка «Під осінніми зорями».

У 1919-1929 роках Максим Рильський працював вчителем, зокрема й у Романівці, а також у київській залізничній школі, на робітфаці Київського університету та в Українському інституті лінгвістичної освіти.

Максим Рильський багато років прожив із старшою на 9 років дружиною Катериною, яку відбив у друга Івана Очкуренка. Катерина народила йому сина Богдана, а від першого шлюбу у неї був син Жорж.

Хоча Катерина Миколаївна була старша на дев’ять років, але, цього не було помітно. Вона була невисока, худенька, тендітна, завжди стежила і за зачіскою, і за одягом. Ніколи вона не дозволяла собі вийти зі спальні в халаті чи в капцях – тільки в платті чи спідниці з кофтинкою і обов’язково на підборах.

У Рильських була своя кухарка, проте Катерина Миколаївна часто готувала сама. Ніхто не вмів так зварити суп із дикої качки чи засмажити зайця. Це навіть у своєму творі увічнив давній друг родини Остап Вишня.

Коли дружина поета померла, перший та другий чоловік плакали над труною жінки обійнявшись.

24 липня 1964 року після довгої тяжкої хвороби Максим Рильський помер. Поховано поета на Байкововму цвинтарі.

Пам’ятник на центральному вході в Голосіївський парк імені Максима Рильського.
Автор: Wadco2

У 1965 році на честь Максима Рильського було названо вулицю в Києві, на якій він жив і працював у 1951–1964 рр. Поруч з цією вулицею розташовано Голосіївський парк, у 1964 році також названий на честь Максима Рильського. У 2003 році біля центрального входу до парку було відкрито пам’ятник поету. У будинку, де жив Максим Рильський (нинішня адреса — вул. Максима Рильського, 7), з 1968 р. працює літературно-меморіальний музей поета. Перед будинком-музеєм встановлено бронзовий бюст М. Рильського.

 

Під час підготовки були використані матеріали – https://library.vspu.edu.ua/vistavki/maksim_rilskiy/rilsky.htm

Автор: Юлія Кривенко

Учитель української мови та літератури Гімназії №85 м. Дніпра.
Детальніше про мене


❤️ Якщо матеріал на сайті був корисним👍 і Ви маєте можливість і бажання підтримати автора, це можна зробити через сервіс Дяка🤗
❗тільки для повнолітніх осіб❗


Поділитися:


Можливо, вам сподобається...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

122 / 0,483 / 83.15M